Telč na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Telč
Domů - Portál TelčKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Telče, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Zámecká galerie

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Zámecká galerie

Fotogalerie:
Betlém z Třeště
Betlém z Třeště
Medvědí rodina
Medvědí rodina
Pátá místnost
Pátá místnost
Prádelna
Prádelna
Vstupní hala
Vstupní hala

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Zámecká galerie

Schránka:
Přidej do schránky.

V prostorách zámecké galerie mohou návštěvníci shlédnout výstavu s názvem "Hračky nestárnou", která je věnována hračkám tuzemské výroby především z 20. až 80. let minulého století.

První místnosti vévodí polstrované dětské šlapací auto z buchlovického zámku. Důstojně mu sekundují další šlechtické hračky, převážně kočárky, panenky a pokojíčky. Prostor doplňují portréty malých šlechticů včetně kopie známého dětského portrétu Jáchyma a Zachariáše z Hradce od Jacoba Seiseneggera.

Následující místnost je částečně věnována škole a sportovnímu náčiní. Vedle dětské trojkolky a tenisových raket z meziválečného období zaujme i rozkládací papírová střelnice. Na zmenšených replikách dobového sedacího nábytku sedí u šálku čaje urozená společnost, kde najdeme také exotického hosta – panenku v turbanu – tzv. Habešánka, vyráběnou ve velkém počtu ve druhé polovině 30. let jako projev solidarity Československa s Itálií okupovanou Habeší.

Lákadlem pro pány a kluky je ve třetí místnosti velké plechové šlapací auto vyrobené roku 1930 firmou Sodomka z Vysokého Mýta. Pozornost určitě upoutá elektrický kolotoč i vlaková dráha a také mechanické pouťové houpačky pro panenky.

Čtvrtá místnost je určená spíše dámské části návštěvníků. Velké sedící „budoárové“ panenky byly spíše oblíbeným bytovým doplňkem než hračkou. Vyráběly se hlavně v první třetině 20. století. Dále tu najdeme celuloidové panenky od německé firmy Schildkröt, která je nejstarším výrobcem kontinuálně produkujícím panenky od roku 1896 až po současnost. Místnost je doplněna velkou prádelnou a kuchyňkou, pokojíčky z let 1930–1940 a dřevěným obchodem – koloniálem – z roku 1925.

První část páté místnosti patří loutkovým divadlům, která byla nedílnou součástí hračkářského průmyslu, a v českých domácnostech se v minulosti objevovala často. Návštěvníci si mohou prohlédnout například originální Štorchovo či Skřivánkovo divadlo i s kulisami a loutkami. Mnoho tatínků a dědečků si připomene chvíle strávené se známou českou stavebnicí Merkur a někteří budou znát i její předchůdkyni dřevěnou stavebnici Archimedes. Dominantou této místnosti je ale velký dřevěný bagr z období první republiky. Hračka je stále plně funkční, pohyby stroje zajišťuje důmyslná soustava původních lanek a kladek.

V předposlední místnosti se návštěvník už dostává do období mladších hraček. Dřevěná zvířátka v ZOO, dětský kulečník, hudební nástroje, dětský pletací a šicí stroj nebo automatická pračka na baterie a také malá elektrická sporáková kamna.

V poslední místnosti jsou umístěny nejmladší hračky, plastové nádobíčko pro panenky, kočárky, céčka, dětská pošta, autodráhy, šlapací traktor a v neposlední řadě soubor legendárních figurek řady IGRÁČEK od firmy IGRA z konce 70. let 20. století.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV, SPRÁVA STÁTNÍHO ZÁMKU TELČ
NÁM. ZACHARIÁŠE Z HRADCE 1
TELČ-VNITŘNÍ MĚSTO
588 56  TELČ

telefon:+420 567 243 821

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°11'7,08"; E15°27'4,68"
Zpráva pro Zámecká galerie
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3367

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Telč
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena